dnes je 28.4.2024

Input:

135/2016 Z.z., Vyhláška Národného bezpečnostného úradu o skúške bezpečnostného zamestnanca

135/2016 Z.z.
VYHLÁŠKA
Národného bezpečnostného úradu
z 23. marca 2016
o skúške bezpečnostného zamestnanca
Národný bezpečnostný úrad (ďalej len „úrad”) podľa § 9 ods. 2 zákona č. 215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon”) ustanovuje:
§ 1
(1) Skúška bezpečnostného zamestnanca podľa § 9 ods. 1 zákona (ďalej len „skúška”) sa vykonáva zo znalosti všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich ochranu utajovaných skutočností.
(2) Skúška sa vykonáva v rozsahu vybraných oblastí, ktorými sú:
a) personálna bezpečnosť,
b) administratívna bezpečnosť,
c) fyzická bezpečnosť a objektová bezpečnosť,
d) bezpečnosť technických prostriedkov,
e) šifrová ochrana informácií.
(3) Žiadosť o vykonanie skúšky zasiela úradu, ak ide o štátny orgán štatutárny orgán, obec starosta, vyšší územný celok predseda a inú právnickú osobu štatutárny orgán (ďalej len „vedúci”); ak je štatutárnym orgánom kolektívny orgán, je vedúcim na účely tejto vyhlášky ním písomne poverený člen kolektívneho orgánu.
(4) Na webovom sídle úradu sa zverejňuje
a) vzor žiadosti o vykonanie skúšky,
b) informácie a pravidlá o priebehu skúšky,
c) príklady otázok skúšky,
d) vzor potvrdenia o absolvovaní skúšky bezpečnostného zamestnanca (ďalej len „potvrdenie”).
(5) Pozvánka na skúšku sa doručuje uchádzačovi elektronickou formou spravidla 15 dní pred termínom konania skúšky; ak nie je v žiadosti o vykonanie skúšky uvedená e-mailová adresa uchádzača, pozvánka na skúšku sa doručuje písomne.
§ 2
(1) Skúška sa vykonáva formou písomného testu.
(2) Pred začatím skúšky uchádzač preukáže úradu svoju totožnosť dokladom totožnosti1) a úrad ho poučí o pravidlách o priebehu skúšky. Namiesto dokladu totožnosti možno predložiť služobný preukaz príslušníka podľa osobitného predpisu.2)
(3) Ak sa uchádzač pred začatím skúšky nepreukáže podľa odseku 2 alebo sa počas skúšky správa v rozpore s pravidlami o priebehu skúšky, vylúči sa zo skúšky a hľadí sa na neho akoby skúšku vykonal neúspešne.
(4) Ak uchádzač v skúšobnom teste dosiahne 80 % a viac správnych odpovedí, vykonal skúšku úspešne a úrad mu vydá potvrdenie.
(5) Ak uchádzač v skúšobnom teste dosiahne menej ako 80 % správnych odpovedí, vykonal skúšku neúspešne a úrad mu zašle oznámenie o neúspešnom vykonaní skúšky (ďalej len „oznámenie”).
(6) Ak uchádzač vykonal skúšku neúspešne, môže skúšku opakovať najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa neúspešného vykonania skúšky. V tomto prípade sa postupuje podľa § 1 ods. 3.
(7) Potvrdenie alebo oznámenie sa zasiela uchádzačovi najneskôr do siedmich dní odo dňa konania skúšky. Vedúcemu, ktorý o vykonanie skúšky požiadal, sa informácia o výsledku skúšky zasiela písomne alebo elektronickou formou najneskôr do siedmich dní odo dňa konania skúšky.
(8) Zoznam vydaných potvrdení s uvedením ich čísla sa zverejňuje na webovom sídle úradu.
(9) Pri strate, krádeži, poškodení potvrdenia alebo zmene údajov v potvrdení vydá úrad na žiadosť držiteľa potvrdenia nové potvrdenie, ktoré nahrádza pôvodné potvrdenie.
(10) Ak držiteľ potvrdenia úspešne vykoná skúšku v ďalšej oblasti podľa § 1 ods. 2, úrad mu vydá nové potvrdenie,