Vyhradené technické zariadenia podľa Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia (VTZ) je problematika, ktorá sa týka nielen zamestnávateľov a pracovného prostredia, ale taktiež aj bežných fyzických osôb a domácností. Postupne si prejdeme 4 hlavné skupiny VTZ – tlakové, zdvíhacie, elektrické a plynové. Požiadavky na bezpečnosť technických zariadení určuje zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov. Podľa tohto zákona je oprávnenou právnickou osobou na overovanie plnenia požiadaviek bezpečnosti technických zariadení Technická inšpekcia.
Čo konkrétne zahŕňa overovanie plnenia požiadaviek bezpečnosti technických zariadení? V krátkosti je to nasledovné:
- Overovanie odbornej spôsobilosti zamestnávateľa (prípadne fyzickej osoby) na odborné prehliadky, skúšky a opravy.
- Vykonávanie prehliadok a skúšok na VTZ.
- Posudzovanie, či VTZ, materiál a príslušné dokumentácie spĺňajú požiadavky BOZP.
Technická inšpekcia je teda orgán, ktorý Vám na základe žiadosti a za úhradu poskytne ktorékoľvek z vyššie uvedených služieb. (pozn.: tieto služby Vám môže poskytnúť aj iná právnická osoba, ktorá má od Technickej inšpekcie príslušné osvedčenie a oprávnenie) Orgán, ktorý dohliada na to, či ste si všetky povinnosti, ktoré Vám zo zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vyplývajú, je Inšpektorát práce – ten vykonáva pravidelné kontroly zamestnávateľov a dodržiavania BOZP.
Tlakové zariadenia
Tlakovým zariadením rozumieme teleso, ktoré je skonštruované a zhotovené tak, aby v ňom mohla byť umiestnená tekutina pod tlakom. Tlakové zariadenie môže pozostávať aj z viac ako jednej komory. Patria sem napríklad kotle, nádoby, potrubia a bezpečnostné zariadenia.
Rozlišujeme tlakové zariadenia skupiny A, B a C. Ich presná klasifikácia je uvedená v prílohe č.1 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Na základe žiadosti Technická inšpekcia preveruje takzvanú konštrukčnú dokumentáciu (KD) zariadení. Samotné posúdenie KD vykonáva inšpektor Technickej inšpekcie. Rozsah KD je uvedený v prílohe č.2 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Hlavným účelom KD je zabezpečenie vylúčenia ohrozenia počas doby životnosti zariadenia.
Zdvíhacie zariadenia
Najčastejšími zdvíhacími zariadeniami sú žeriavy, pohyblivé pracovné plošiny, výťahy, pohyblivé schody, lyžiarske vleky,… Rovnako ako pri tlakových zariadeniach, aj tu rozlišujeme zdvíhacie zariadenia skupiny A, B a C. Klasifikácia je rovnako ako v predošlej kategórii, uvedená v prílohe č.1 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Pri zdvíhacích zariadeniach je tiež požiadavka na zabezpečenie konštrukčnej dokumentácie (KD) a jej rozsah uvedený v prílohe č.2 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Elektrické zariadenia
Vyhradené technické zariadenia elektrické sú technické zariadenia na výrobu alebo premenu elektrickej energie, elektrické siete a elektrické inštalácie. Ich konkrétne rozdelenie do skupín A, B a C je tiež v prílohe č.1 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Pre každé VZT elektrické určuje podmienky zaistenia BOZP technická dokumentácia, ktorú nájdete pod pojmom konštrukčná dokumentácia (KD) v prílohe č.2 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Pri VTZ elektrických vzniká aj požiadavka na obsah sprievodnej dokumentácie zariadenia. Konkrétne požiadavky sú uvedené v prílohe č. 3 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z., avšak vo všeobecnosti takáto sprievodná dokumentácia obsahuje informácie o spôsobe používania zariadenia, návod na obsluhu, opravu a údržbu, návod na montáž, požiadavky na odbornú spôsobilosť osôb obsluhujúcich zariadenia, certifikáty a podobne.
Plynové zariadenia
Plynové zariadenia sú zariadenia pracujúce s nebezpečnými plynmi (napríklad metán, vodík, dusík, oxid uhličitý, kyslík, čpavok,…). Medzi najbežnejšie patria zariadenia na výrobu plynov a úpravu jeho zloženia, zariadenia na skladovanie plynov a plnenie nádob na dopravu plynov, tlakové a kompresorové stanice, rozvody plynu a iné.
Rozdelenie technických zariadení plynových do skupín A, B a C je rovnako ako pri ostatných v prílohe č.1 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Požiadavky na obsah konštrukčnej dokumentácie sú uvedené v prílohe č.2 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z. a požiadavky na obsah sprievodnej dokumentácie v prílohe č. 3 Vyhlášky č. 508/2009 Z. z.