dnes je 3.8.2020

Input:

Postup pri cezhraničnom reťazovom obchode z pohľadu DPH v roku 2019

29.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.09.2.3 Postup pri cezhraničnom reťazovom obchode z pohľadu DPH v roku 2019

Ing. Ivana Glazelová


Potrebujeme poradiť, ako postupovať v danom prípade:

Poľská firma X (platca DPH) si objednala tovar u slovenskej firmy D (platca DPH). Slovenská firma tovar kúpila od českej firmy Y (platca DPH). To by mal byť trojstranný obchod, ale poľská firma si sama odviezla tovar z Českej republiky na svoje náklady a svojou dopravou. Ako postupovať? Slovenská firma nie je registrovaná na DPH v žiadnom štáte, iba na Slovensku.

Odpoveď:

ČR firma (CZ IČ DPH, dodávateľ) ------> SK firma (IČ DPH SK, prvý odberateľ) -----> Poľská firma (PL IČ DPH druhý odberateľ).

Tovar je prepravený priamo z ČR do Poľska a preprava je zabezpečená druhým odberateľom.

V tomto prípade bol porušený princíp trojstranného obchodu podľa § 45 zákona o DPH. Spoločnosti budú preto musieť aplikovať princíp reťazového obchodu a správne stanovenie pohyblivej a nepohyblivej dodávky.

V tomto prípade druhý odberateľ (poľská spoločnosť) si tovar prepravil sám priamo z ČR, t. j. z krajiny prvého dodávateľa.

1. To znamená, že prvá fakturácia od firmy z ČR na Vašu spoločnosť SK bude tzv. nepohyblivá dodávka, a preto česká spoločnosť ju bude fakturovať s českou DPH-čkou.

2. Druhá fakturácia od Vás (SK firma) na Poľskú spoločnosť bude pohyblivou dodávkou.

To znamená ako sme už uviedli, že česká spoločnosť na Vás (SK spoločnosť) vystaví faktúru s českou DPHVaša slovenská spoločnosť má povinnosť registrácie v ČR keďže až Vaša dodávka na Poľského odberateľa sa považuje za pohyblivú t.j. pôjde o dodanie z územia ČR do Poľska.

A preto Vaša SK spoločnosť vystaví faktúru o dodávke tovaru z ČR na Poľského odberateľa do Poľska, kde uplatníte intrakomunitárne dodanie z ČR do Poľska pre Poľského odberateľa. Pričom aby ste mohli uplatniť intrakomunitárne dodanie